Reklama
  • Czwartek, 17 listopada 2016 (15:00)

    Nie zgadzam się na rozwód

To sąd ostatecznie decyduje o rozwiązaniu małżeństwa. Ale bierze pod uwagę stanowiska obu stron

Mąż pani Uli chce rozwodu. Pani Ula uważa, że małżeństwo to świętość i na całe życie, więc się nie zgadza.

Reklama

– Czy jeśli ja nie wyrażam zgody, to mąż i tak może złożyć wniosek? – zapytała. – Oczywiście. Zasadniczo także zgoda na rozwód drugiego z małżonków nie jest potrzebna i zostanie on orzeczony, jeśli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia.

W pozwie powinien zawrzeć informację, czy skorzystali państwo z mediacji. Jeśli nie, sąd na nią skieruje. – To co mogę zrobić? – Po otrzymaniu odpisu pozwu może pani wnieść o oddalenie powództwa (w ciągu 14 dni). Czyli zażądać, aby sąd rozwodu nie udzielił.

W piśmie powinna pani opisać (i udowodnić), dlaczego pani zdaniem nie doszło do rozkładu pożycia w spo sób zupełny i trwały. Sąd po zbadaniu sprawy podejmie decyzję.

– A jeśli mąż mnie zdradza? – Przede wszystkim może pani nie zgodzić się na rozwód bez orzekania o winie. Sąd nie udzieli też rozwodu, jeśli żąda go małżonek wyłącznie winny rozpadowi małżeństwa. A małżonek niewinny nie wyrazi na niego zgody. Jeśli więc mąż panią zdradzał i tylko on jest winny, a pani nie zgodzi się na rozstanie, to do rozwodu nie dojdzie.

Sąd może jednak uznać, że pani odmowa jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Np. jeśli odmówi pani po to, żeby zrobić mężowi na złość, a małżeństwo i tak już nie istnieje (np. mąż mieszka już z inną, stanowią rodzinę).

Sąd nie udzieli też rozwodu, jeśli ucierpiałoby dobro wspólnych małoletnich dzieci. Albo jeśli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (np. w razie nieuleczalnej choroby małżonka).

art. 56–60 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Rozkład pożycia

Zupełny znaczy, że między małżonkami nie ma więzi emocjonalnej, fizycznej ani gospodarczej. Sąd musi też uznać, że ich powrót do siebie jest już niemożliwy (rozkład pożycia jest stały).

W trakcie postępowania sąd analizuje przypadek i rozpatruje dowody wskazujące na to, czy i kto jest winny rozpadowi małżeństwa.

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.