Reklama
  • Poniedziałek, 12 sierpnia 2013 (14:00)

    Rozwód z orzeczeniem o winie

Są sytuacje, kiedy warto w czasie rozprawy sądowej zadbać o ocenę, kto zawinił rozpadowi związku.

Pani Alina myśli nad rozwodem. – Czy on zawsze musi kończyć się orzeczeniem o winie? – zapytała. – Sąd w wyroku rozwodowym ustala, czy i który z małżonków przyczynił się do rozkładu pożycia małżeńskiego. Może jednak na zgodny wniosek małżonków odstąpić od orzekania o winie.

– Czy wtedy jest krócej? – Jeśli jesteście zgodni co do wysokości alimentów czy opieki nad dziećmi, postępowanie rozwodowe może zakończyć się na jednej, dwóch rozprawach. Jeśli sąd orzeka o winie, trwa dłużej. Sąd musi zbadać wasze pożycie oraz dowody wskazujące na to, czy i kto jest winny rozpadowi.

Reklama

– Czy warto orzekać o winie? To bolesne. – Będzie to miało wpływ na alimenty między wami po rozwodzie. Jeśli rozwód będzie bez orzekania o winie lub sąd uzna, że winni jesteście oboje, alimentów na siebie od drugiego małżonka będzie mógł żądać ten, kto znajdzie się w niedostatku. Obowiązek ten wygasa po 5 latach od uprawomocnienia się wyroku.

– A jeśli sąd uzna, że winny jest tylko mąż? – Tylko pani będzie mogła żądać alimentów na siebie. Nie będzie pani musiała wykazywać, że znalazła się pani w niedostatku.

– A co z alimentami na dzieci? – Orzekanie o winie nie ma wpływu ani na podział majątku, ani na przyznanie alimentów na dzieci. Alimenty te płaci ten z małżonków, który na co dzień się nimi nie opiekuje.

– A przyznanie opieki? – Podczas rozprawy sąd orzeknie też o władzy rodzicielskiej, biorąc pod uwagę przede wszystkim dobro małoletnich dzieci.

Wina rozkładu życia małżeńskiego niekoniecznie musi mieć na to wpływ. Chyba że sąd uzna, że winny małżonek np. zagraża bezpieczeństwu dzieci lub nie jest w stanie dobrze sprawować nad nimi opieki.

– Kto opłaca koszty sądowe? – Strona przegrywająca opłaca koszty sądowe strony wygrywającej. Małżonkowie opłacają koszty procesu po połowie, jeśli rozwód jest bez orzekania o winie lub z orzeczeniem o winie obojga małżonków.

Kiedy sąd orzeknie rozwód?

Sąd orzeka rozwód, jeśli między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Oznacza to brak jakichkolwiek więzi, przede wszystkim uczuciowej, fizycznej i gospodarczej.

Sąd musi też uznać, że wasz powrót do siebie jest już niemożliwy. Możecie jednak nie dostać rozwodu, jeśli sąd uzna, że wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych, małoletnich dzieci.

art. 56–60 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Porad udziela: Izabela Rogowska, mgr ekonomii, absolwentka Studium Prawa Handlowego.

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:Pani | strona | wino

Zobacz również

  • Po dwudziestu latach małżeństwa mąż odszedł do innej kobiety. Choć od rozwodu minął rok, ciągle o nim myślę. Szukam kontaktu, wypytuję o niego znajomych. Żyję nadzieją, że nowy związek mu się... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.